A Magyar nphit Tndrei
Legnagyobb hatssal a magyar hiedelemvilgra ktsgtelenl a balkni npek tndrkultusza volt. Innen kerlt t a kisasszonyok, fehr asszony, szpasszony kifejezs. Az is a szlv npek hatst jelzi, hogy a tndrkedik, az Erdlyt takar Tndrorszg kifejezsek elssorban pejoratv rtelemben voltak hasznlatosak a 16-17. sz. sorn, vagyis nem ppen pozitv dolgokat jelltek.
A tndr elssorban a Dl-Alfldn, Dunntlon, Erdly, Moldva, Bukovina terletn, s a Felfld sok helyn fordult el. Ezen terleteken a tndrek fiatal, hossz haj, ltalban fehr ruhs, gynyr nk, rendszerint csoportosan jelennek meg. Kedvelt megjelensi helyeik az elhagyott svnyek, keresztutak, hidak, rkok, tavak. Elszeretettel nekelnek, zenlnek, frdenek, nha nagy tncmulatsgokat vagy ebdeket tartanak. Kpesek replni, alakot vltani (pldul hattyv vagy forgszll vltozni). A frfiakat elcsbtjk, elragadjk vagy tvtra vezetik; a csecsemket elcserlik, a lovakat elktik jszakai mulatsgaikhoz (Bukovinban bizonyos napokon mkkal szrtk krbe ellenk az istllt). Azokat, akik mulatsgaikat megzavarjk, meneteik tjba kerlnek, vagy tnchelyeikre lpnek, betegsgekkel sjtjk: a nphit szerint a bnulst, nmasgot, rletet, kisebesedett lbat a tndrek okozhatjk. Ugyanakkor a j tndrek kpesek megmenteni a veszlyben lev embert(pldul a tba fulladozt kimentik).
A fairy, Fee rtelemben vett hasznlata csak a 18. sz. vgn, a 19. sz. elejn terjedt el, vagy legalbbis a sztrakban ekkor kapott helyet ez az elnevezs. |