A tndrfa (Chimonanthus praecox) virgai kicsik, viaszosak s srgk. Nem annyira mutatsak, de rendkvl illatosak. Ez a nagy, lass nvekeds lombhullat bokor elrheti a 3,5-4,5 m magassgot. A tndrfa a napos s a flrnykos helyeket is elviseli.

Tndr kankalin
A klnfle kankalinok ( msnven cskalb, gikincs, primula) kzl a Knban shonos, emeletes virgzat tndr kankalin ( Primula Malacoides )igazi kora tavaszi - tlvgi kincs.Az 1900- as vekben kerlt Eurpba,Kontnerben, cserpben is nevelhet.Az els dupla virg keverk virgainak szine rzsaszn, lila, fehr.Mint a kankalno ltalban, mrgez nvny.A hosszan felnyl virgszrakon az apr virgok egyms felett rvsen llnak, azaz tbb szintben nylnak.Ezrt mondjk a virgzatra, hogy "emeletes".Egy szron egyms utn 3-4 virgrv is kpzdik.Elszr a legals szinten nyilnak a virgok.Az lnk szn vltozatok a legmutatsabbak.A tojsdad, csipks szl alul hanvas, szrs levelei hossz levlnylen lnek, a virgzatokat rozettsan veszik krbe.Levelei sokkal kisebbek mint rokon, a kzismert szobai kankalin.

Tndrrzsa
(nv., Nymphaea tourn., Castalia Salisb., tkincs az Alfldn, tndrike, nimfavirg), a rla nevezett csald vizi rzsja, mintegy 25 faja (haznkban 3) majd az egsz fld vizeiben n. Tkje hsos, levlnyele a vz magassga szerint ereszkedik, lemeze kerekded, a viz szinn elterl, az alja szivformn van kimetszve, ugy hogy a levl inkbb veseformju lesz. Virgszla szintn a vizmlysg szerint nyulik, virga nagy, a viz szinre emelkedik. Szirma s himje sok, emez csaknem szrevtlenl alakul ki a szirmokbl, termse hsos, fel nem nyil (vizi tk). A N. alba L. Eurpa s haznk vizeiben l. levele kerek, pszl, virga fehr, himje srga. llvizeinknek valsgos dsze. Tkjben kemnytt s cserzt termel, ehet, de cserzenek is v. a disznt etetik vele. Rgebben a virgjval meg a magvval egytt orvosilag s szerelemgerjesztsre hasznltk. A nagyvradi n. thermalis DC. csak az egyiptomi ltuszvirg (l. o.) kopasz alakja. A N. coerulea Savign. (kk T.) egyiptomi, kedveltk, de kevsbb tiszteltk mint a ltuszvirgot, emlkmvn is ltni. Az egyiptomi np mint ltuszvirggal dsztett vele. Tbb ms klfldi fajt kerti viztartban poljk. A Nympaea, valamint a rokon Nelumbium majdnem minden np mitologijba belejtszik s ez zsinak hegyskjrl szrmazott szt. Igy jutott a Nelumbium Egyiptomba is. Az szakibb fajoknak szintn ez a szerep jutott Nmetorszgban s Skandinviban. Ksbb varzsl f lett a T. Alakzatt l. alkalmazkods. V. . Borbs, A hvvizi T. keletkezsnek analogonja (Ptfzetek a Termszettudomnyi Kzlnyhz 1894).

Tndrrzsaflk
(nv., Nymphaeaceae), ktszik nvnycsald a hullmrzsk (Hydropeltidinae) rendjben. Vizi virgok, Levelk a viz mlysge szerint hosszu, nyel, szles, tutaj mdjra a viz szinn szik, kerek, szivforma vagy pajzsalaku. Nagy fehr, piros, kk vagy srga virgjok magnosan a hosszu virgszl vgn emelkedik a viz szinre. A hazai fajok termse bogynem, a maradand bibe koronzza, s lassanknt rothad el, hogy a magvai kiszabadulhassanak. Mintegy 35 faja a mrskelt fldv vizeiben (Nympahea, habrzsa), kevesebb a forr vidkben n (Victoria). satagon a Nymphaea, Nymphaeites Sternb., Nelumbium L. a geologia harmadkorbl ismeretes. V. . Caspary, nymphaeaceaea in Annales Musei Lugduno-Batavi (2 kt.); Staub, A tavi rzsk multja s jelene (Magyar orvosok s termszetvizsglk munklatai 1891).
Tndrftyol |