A Szwasztika
A szvasztika egy egyenl szr kereszt, aminek a szrai derkszgben megtrtek. Egyike a legsibb jelkpeknek, szmtalan kultrkrben hasznltk. Jelentse Indiban, az Indus menti Mohendzso Daro kultrban (i. e. 2500 –1500) j szerencse volt, mg Knban halhatatlansgot jelentett. A Szvasztika a buddhista rmken is fellelhet. Legtbbszr gy helyeztk el, hogy a vonalak vzszintesen s fgglegesen legyenek, br nha 45 fokkal elforgatva is hasznljk. A hindu vltozatban gyakran egy-egy pttyt is tesznek a szrak kz. Politikai s antiszemita tltst a 20. szzad elejn kapta.
A Batak
A Batak, vagyis a mgikus knyv, egy varzslatokat s ritulkat tartalmaz enciklopdia, a szumtriai slakosai hite szerint. A szigetlakk a Batak-ot egy vallsi tmutatknt hasznlhattk, de szemlyes jelleg, vagy akr nagyobb kzssget rint krdsekben is hozz fordultak tancsrt. A Batak szmukra egy misztikus tancsad volt, s nagy becsben riztk. A szigetlakk szmra a Batak-ban feljegyzett, talizmnok s amulettek, melyek szmukra a felsbb vilgokhoz val kapcsolds szimblumai voltak, letk kzponti rszt kpeztk. A betegsgrl azt tartottk, hogy a gonoszsgbl fakad. A beteget szerintk megszllta a gonosz llek, ezrt az orvosok gy gygytottak, hogy a talizmnok segtsgvel rdgz szertartst vgeztek
Varzs szgek

Ezek a vsett szgek, gnosztikus amulettek, melyek nagy becsben voltak tartva, igazi varzseszkznek tartottk ket. ltalban bronzbl kszltek, s tele voltak vsve okkult jelekkel s szvegekkel. A gnosztikusok egy misztikus szekta volt, mely a Kr.u. 2. szzadban terjedt el a Rmai Birodalom keleti tartomnyaiban. A varzs szgeket azrt viseltk, mert hittek abban, hogy megvdi ket mindenfle gonosz hatstl, illetve vdelmet biztostott szmukra a szellemektl s a holt lelkektl is. Az okkult rsokkal teli szgeket a koporsba is betettk a halott teste mell, hogy megvja a szellemet is klnfle negatv hatsoktl.
Hal

A Hal az egyik legsibb jelkp, valsznleg Alexandribl kerlt t Eurpba, br eredetileg a hal egyiptomi istenn szimblum volt, aki a Nlus folyt felgyelte, s nvekedst s gazdagsgot hozott Egyiptom szmra. A hal alatt brzolt plmafa g, egy korbban hasznlt szimblum volt, mely gyzelmet jelentett. A hal felett lthat psztorbot pedig a juhszok istent jelkpezte, aki vigyzta a juhok jltt s egszsgt. A halat brzol gyrt, a korai keresztnysgben azrt viseltk, hogy sikert, vdelmet, j kiltsokat, gazdagsgot s boldogsgot hozzon. Az aranyhal a buddhistavallsban is fontos szerencse jelkp.
Flhold s tenyr

A flhold bra szintn si vdelmez jelkp, mely oltalmat biztost a boszorknyok s mindenfle veszly ellen. Ez a korai keleti szimblum, mint patk-forma, a Grg-rmai kultrbl szrmazik, mint betegsg s mindenfle gytrelmek elleni vd amulett. A Kzpkorban a patkk bbj ellen vdtek, s mind a mai napig szerencse szimblumknt hasznljk. Amikor az ert jelkpez kz is megjelent, a flholddal, akkor mr a vendgszeretet, s nagylelksg szimblumv vlt. A hatalmat jelkpez tenyeret a hzak falra festettk Olaszorszgban, Szriban, Trkorszgban, s Keleten, hogy vdelmet adjon, s megvdje lakit a szerencstlensgtl, vesztesgtl.
Kagyl

Fleg Indiban s Tibetben, de ms buddhistavallst gyakorl orszgban is hagyomny, hogy a kagylt nagyra becslik. Hitk szerint a kagyl s az igazgyngy egy vd amulett, mely egyrszt kesszlst s blcsessget jelkpez msrszt vdelmet, j szerencst s gazdagsgot hoz viseljnek. A kagylgyngyt a primitv npek Keleten fizeteszkzknt is hasznltk a korbbi idkben, ktsg kvl rtkes volt a szmukra. Ksbb egszsget hoz szimblumm vlt. A kagyl a buddhizmus egyik igen jelents jelkpe, mind a mai napig, hiszen Buddha nyolc jelkpe krl az egyik. Mind a nyolc jelkpet (a tankerk, kagyl, ltusz, aranyhal, misztikus csom, erny, vza, s legyez) talizmnknt tartjk szmon s hasznljk a vallson kvl a mindennapi letben is.
Bsgszaru

A bsgszaru a jlt, a termkenysg s a szerencse jelkpe, melyet a bika szarva szimbolizl. A grg mitolgia szerint a Zeuszt szoptat Amaltheia kecske egyik szarvbl vagy Akhelosz folyamisten Hraklsz ltal letrt szarvbl ered, melyet a Heszperiszek tltttek meg aranygymlccsel. Amaltheia a mitolgiban hol nimfaknt, hol kecskeknt szerepel. Egyik szarvbl nektr, a msikbl ambrzia folyt. Ovidius szerint, amikor letrt a szarva, mert fhoz ttte, egy nimfa friss zld ggal tekerte krl s megtlttte des gymlccsel, tadta Zeusznak, aki a szarvat s a kecskt a csillagok kz helyezte.
Gnosztikus talizmn

A gnosztikus talizmnt az egyiptomi hja- s bkafej istenekkel hozzk kapcsolatba, melyek r vannak vsve. A talizmnon ezen kvl ott van mg az let jelkpeknt az ankh kereszt, s a szrnyas nap szimblum. A msik oldaln szent szveg tallhat, mely egy knyrgs Bait, Hathor s Akori istenekhez. A szveg egy dvzlettel zrul a vilg szlatyjhoz, a teremt fistenhez. Ez az amulett szintn vd szimblum volt az si Egyiptomban. Vdelmet biztostott viseljnek mind a fizikai, mind a szellemi vilgban. A gnosztikus hitvilg egy furcsa elegye volt a pogny elemeknek s a keresztny gondolatoknak. A gnoszticizmus egy bonyolult szimblumrendszer volt, mely egyszerre volt talnyos s misztikus.
A grg bc ht magnhangzja

Ez a talizmn az egyik nagy kedvenc volt a grg kultrban, mivel klnsen kedvez hatsrl volt kzismert. Az bra a grg bc ht magnhangzjt tartalmazza. Klns hats rezgseirl azt tartottk, hogy a vgyakat segt valra vltani. Azt ri azonban csak a nagy szerencse, aki kpes megfelelen kimondani mind a negyvenkilenc klnbz hangzst a ht magnhangznak. Minden egyes magnhangznak ugyanis ht megklnbztetett kifejezsmdja van. A hatsok, melyekkel megajndkozta viseljt a magnhangz bra, tbbek kztt a j egszsg, boldogsg, siker minden tren, teljes vdelem a betegsgek s a lelki bajok ellen, s a felsbb erk oltalma. A grgk gy tartottk, hogy a ht magnhangznak van valamifajta kapcsolata a ht bolygval, melyek hitk szerint a fld ltrt felelnek.
Ni Portl
Herceg Petra
2009-04-27 |