A karma (szanszkrit:कर्म, pli: kamma, cselekedet, tett) ok-okozat, pontosabban az ok s okozat viszonya, klcsnhatsa, trvnye. Mint fogalom, szerepel az si hindu, taoista, buddhista tantsokban, s szerepel a modern vilgszemlletek ismeretanyagban is.
A karma trvnye szerint minden cselekedetnk egy annak megfelel kvetkezmnnyel jr, illetve minden, ami trtnik a vilgban, az maga egy kvetkezmny, vagyis valamilyen oknak az okozata. A karma tgabb rtelemben cselekedet, tett, m. Minden tnyezre vonatkozik, ami a vilgban trtnik, s kvetkezmnnyel jr. Vonatkozik az akcikra, reakcikra, ltalban a vilg trvnyei ltal irnytott aktv termszeti folyamatokra, esemnyekre, az lettelen ltezk hatsaira, az emberi s llati cselekvsre, de az embernl fejlettebb, magasabb szinten ll lnyek, istenek, szellemek megnyilatkozsaira is. Minden aktivits, azaz ok okozatot szl, s minden ok elzleg ltrejtt okozatbl eredeztethet. gy jn ltre az ok-okozati sszefggsek vgtelen hlzata.
A karmt nem szabad sszekeverni a sorssal, de az eleve elrendelssel, s az jraszlets tanval sem. Ezek mindegyike nmagban ms jelentssel br, br az jraszlets (reinkarnci) tannak fontos rsze a karma.
A hindu elkpzels szerint a vilgegyetem sanyagnak (Praktiti) rezgse (v.. a tao mintzatai) az az er, amely ltet s mozgat. A sok (Brahman), a semmibl megjelen teremtsi lnc kezdete, szintn a karma ltal vlik rtelmezhetv, hiszen a teremts eredend impulzusa (az isteni akarat megnyilvnulsa), mr a karma trvnyt is ltrehozza.
Az els impulzus az eredend, s els ok a Szanszkra. A Brahmanbl rad lter a Szanszkra rezdlsvel elindtotta a ltezsi folyamatot, ltrehozva az isteni megnyilatkozst (Isvra - azaz a megszemlyestett isten), s a mindent magba foglal sanyagot (Praktiti).
rdemes itt megjegyezni, hogy a Karma keletkezse idhz, trhez kttt, azaz meghatrozhat, elmeslhet, ellenttben a Dharma fogalmval, amelynek eredetrl nem tudni semmit, hiszen rktl fogva ltezik.
A karma sors is, amennyiben tudatban vagyunk annak, hogy minden tett kvetkezmnyeket von maga utn, hiszen a tett ok, amely okozatot teremt, s akci, amely reakcit szl. A dharma trvnye a karma-folyamatok szvevnyes lncolatt erklcsi tartalommal ruhzza fel, amennyiben az llnyeknek sorsot tulajdont, amelynek alakulsa a vilgtrvny (Dharma) betartstl, s cselekedeteink (Karma) szksgszer kvetkezmnyeitl fgg.
A karma trvnye nem jelent eleve elrendeltetst, sem vletlenek sorozatt, hiszen az embernek sajt szabadsgbl ereden mindig lehetsge van befolysolnia a sorst. Sajt dharmjnak megfelel letvel (lsd: a dharma gazatai) sszevetve felelssggel is tartozik azrt. Mivel a llek (dzsiva) a hindu hitvilg elkpzelse szerint ms s ms ltformban szletik jj, mikzben lnyege megmarad, „sorsa”, vilgban val lte eredje elz cselekedeteinek, s mindenkor meglv szabad akaratnak. A dharmnknak ellenszeglve bnt kvetnk el (a-dharma), a Karma azonban akaratunktl fggetlenl ltezik, egyttal fenntartja, st sok esetben meg is kveteli szabad akaratunk megnyilvnulst sorsunk alaktsa rdekben. Bneink jvttelt, beltsunkat, erklcsi alapllsunkat nem tudnnk kiteljesteni a szabad akarat lehetsge nlkl.
A cselekedetek fggetlenek attl, hogy tudatosan vagy akaratlanul hajtottk vgre ket, hiszen az akaratlanul vgrehajtott cselekedet is kvetkezmnnyel jr. A Mahbhrata, vagy a Rmjana eposzokban visszatr elem a vletlen bn, amely akkor is elnyeri bntetst, ha az a cselekv szndktl fggetlen. Ha nem gy lenne, felttelezni kellene olyan felsbbrend hatalmat, amely fellbrln az eredend trvnyt, megvltoztathatn annak kvetkezmnyeit, tletet alkotna, mrlegelne. Ilyen hatalom azonban a hindu hitvilgban nem ltezik, az istensgek s azok megtesteslsei ugyangy al vannak vetve a Dharma s a Karma trvnynek, mint brmely ltez.
A karma buddhista felfogsa azonban a hindu rtelmezstl nmileg eltr. Buddha tantsban a karma annyiban keletkezik s fejti ki hatst, amennyiben tetten rhet a szndk, amellyel elkvettk. A buddhista felfogs teht nem a sors kiszmthatatlan, br a szabad akarattal mdosthat szeszlyt vizsglja a karmban, hanem a szndkot, a szndk etikai tartalmt. Buddhnl az akarat hatrozza meg a karma minsgt, gy a szndk (cstan), a ksztets (szankhra) dnt jelentsg. A buddhista felfogsban a karma ngyfle lehet:
Mkdse szerint:
~Teremt
~Tmogat
~Elnyom
~Krost
A hats rendje szerint:
~A fontos, jelents cselekedet hatsban megelzi a jelentktelent
~A hallkzeli tett az jjszletst eredmnyezi, s a hall rjban hat
~A megszokott tettek elbb hatnak, mint a ritkn vgrehajtottak
~A felhalmozott karma jjszletshez vezet.
Idbeli hats szerinti:
~Jelenlegi letnkben hat
~A kvetkez letben hat
~Valamelyik elkvetkez letben hat
~Kihunyt, hatstalan.
jjszlets helyt befolysolva:
~Kros, rossz jjszletshez vezet tett
~rzki terletre vezet dvs tett
~Formai terletre vezet dvs tett
~Formanlkli terletre vezet dvs tett
Buddha tantsa a karmrl
A karma fogalma Indibl ered, az indiai vallsokbl s a buddhizmusbl. Azt fejezi ki, hogy csak tlnk fgg, mi trtnik velnk: elz gondolataink s cselekedeteink vltak jelenlegi llapotunkk – s most, e pillanatban is jvnk magjait ltetjk el. Ilyen rtelemben nem a tlnk fggetlen sors, nem egy felettnk uralkod istensg, s nem a vletlenek dntenek letnk esemnyei fell, hanem minden esetben az ok-okozati sszefggsek.
~Knny beltni: aki a sorsban, az eleve elrendelsben hisz, annak teljessggel rtelmetlenn vlik lete minden szndka s erfesztse. Mi rtelme lenne egy vizsgra tanulni, egy fontos esemnyre kszlni, ha gyis az fog trtnni, amit valahol valamilyen hatalom mr elrendelt. Minden valamire irnyul cselekedetnk rtelmt veszti s a cltalansgba vsz.
~Ha valaki gy gondolja, lesz ahogy lesz, a szerencse kiszmthatatlan vletleneken alapul, ugyanarra a kvetkeztetsre juthat: mi rtelme lenne brmely erfesztsnek, ha gyis a vletlen vagy a szerencse fogja eldnteni a dolgok kimenetelt.
~Sokan egy istensgtl (istentl) vrjk a mindennapi megoldsokat. De tudhatja-e brmelyiknk bizonyosan, hogy cselekedete elri-e cljt, hogy az az istensg gy fog a dolgok felett dnteni, hogy a szndkunk beteljesl. Ha pedig nem tudhatjuk ezt, van-e mg rtelme gyakorolni, tanulni, fejldni, mikor gyis egy tlnk fggetlen dnts tesz majd pontot a folyamat vgre? Mint a szent rsokbl tudjuk, ezek az isteni dntsek egy ltalunk megszemlyestett isteni EG pillanatnyi szeszlyn mlhatnak.
Mindezekben az elkpzelsekben csupn csak hihetnk – ezrt is nevezzk ket hit-nek. A karma a hit fogalmtl teljesen klnbz jelentssel br: a bizonyossgon, a tapasztalson alapul.
Buddha szerint egyetlen bizonyossg van az letnkben, az pedig a karma trvnye. Minden ms, a sors, a vletlenek, az eleve elrendelsek, az istensgek – csak bizonytalan hitelvek, amelyek nem adhatnak szilrd tmpontot az letnkben
Karma a dzsainizmusban
Az egyn legfbb clja a dzsainizmusban is az, amelyet csak a sok jjszlets sorn tud elrni, hogy megszabaduljon a rossz karmtl s megvalstsa nmagt, felszabadtva a lelket (dzsva). Mivel a dzsaina karma a helytelen, fknt erszakos cselekedetek eredmnye, el lehet kerlni a karma jabb sszetevit, ha tartzkodunk az effle cselekedetektl. Az elz letekben szerzett karmt a nijara folyamata teheti semmiss bjtlssel s nsanyargatssal, valamint a helyes cselekvs, a helyes hit s a helyes tuds betartsval. Br a korai dzsaina szvegek szerint brmely erszakos cselekedet, mg ha akaratlan is, vonzza a karmikus port, a mai dzsainizmus csak akkor tart valamely cselekedetet karmikusan negatvnak, ha gondatlansgbl (pramda) kvetik el. A dzsaina laikus szmra az let flkszls az eljvend szerzetesi letre. |